Povinné zmluvné poistenie pre autá Hummer

Logo Hummer

Maskot USA, vojnový veterán,tank medzi autami. Aj také prívlastky sú Hummeru blízke. 

  • predchodcom Hummera bolo čistokrvné obrnené vojenské vozidlo M998 Humvee
  • Arnold Schwarzenegger zohral kľúčovú úlohu pri popularizácii civilnej verzie Hummera
  • kvôli extrémnej spotrebe paliva bola spoločnosť GM nútená vyrobiť Hummer H3, ktorý je šetrnejší k životnému prostrediu
 

Vedeli ste o značke Hummer, že…

… prvý vojenský Humvee mal za úlohu nahradiť nedostatočne efektívne vozidlá americkej armády počas vojny vo Vietname, vrátane upravených Jeepov a Dodge. 

Názov Humvee je derivátom skratky HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle). 

Prvé autá značky Humvee neboli jednotné v dizajne. Do prvých bojov sa zaradili vozidlá s rovnakým názvom, no vyskytovali sa až v 10 rôznych verziách

Ich spoločným znakom boli rozmery, v tých časoch nevídané. Aj preto sa prvé civilné vozidlo značky, Hummer H1, nikdy neuchytilo v Európe. Kapacita našich miest a rozmery ulíc pre neho jednoducho neboli postačujúce. 

(Ne)bezpečný ako tank

Niekto by sa mohol čudovať, a čiastočne právom, prečo rozoberáme tému bezpečnosti pri aute, ktoré je viac-menej nezničiteľné

Očividne sa nad tým nezamýšľali ani výrobcovia, pretože Hummer nemá žiaden asistenčný systém či bezpečnostné prvky. 

Spolieha sa výhradne na svoje rozmery a gigantické kolesá, ktorými dokáže zdolať obrubník bez toho, aby to posádka postrehla. 

Napriek tomu crash testy ukazujú, že Hummer nie je tak bezpečný, ako sa Američania domnievajú. Hlavne pri čelnom náraze je prekvapivo krehký. Pokrčí sa ako plechovka. 

Porovnať PZP Hummer

Bezpečnosť na cestách

V roku 2020 sa na slovenských cestách stalo takmer 12-tisíc dopravných nehôd. Najviac dopravných nehôd, 57 %, sa udialo na mestských komunikáciách. Až 17 % sa udialo na cestách I. triedy a iba 6 % na diaľniciach. 

Zdá sa, že v určité dni a hodiny sú dopravné nehody frekventovanejšie. Najhoršie je na tom piatok. Rizikovým je časové rozmedzie medzi 12. a 16. hodinou. Vtedy sa stalo 22 % všetkých dopravných nehôd. 

PZP

PZP je skratka pre povinné zmluvné poistenie. Je povinné, čo znamená, že majiteľ ho musí uzatvoriť na každé zo svojich vozidiel. 

V prípade Hummera počítajte s tým, že cena PZP bude značne vyššia, než je bežné. Preto sa neporovnávajte s priateľmi, ktorí jazdia na Mercedese alebo BMW. 

Váš Hummer je niekoľkonásobne ťažší, zastupuje na európske pomery nie príliš rozšírenú značku, má vysokú motorizáciu a je vskutku veľký. To všetko sú parametre, ktoré vplývajú na výslednú cenu PZP.

Každé euro sa zíde. Porovnajte si ceny PZP a vyberte si to najvýhodnejšie

Porovnať PZP Hummer
 
 
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 7