Povinné zmluvné poistenie pre autá Dacia

Logo Dacia

História pozná hneď niekoľko úspešných príbehov prevzatia domácej automobilky zahraničným výrobcom. Jedným z nich je aj príbeh rumunskej automobilky Dacia, ktorú pred viac ako dvoma desaťročiami prevzal francúzsky Renault. 

Od Francúzov zasa k Francúzom 

História spoločnosti sa začala písať v roku 1968, kedy vznikla automobilka pomenovaná podľa historického regiónu na území Rumunska - Dacia. Vzhľadom na to, že Rumuni nemali s výrobou automobilov skúsenosti, začiatky automobilky boli spojené s francúzskym Renaultom, ktorý dostal prednosť pred talianskym Fiatom, britským Austinom i francúzskym Peugeotom. Prvým modelom z jej produkcie bola Dacia 1100 - licenčne vyrábaný Renault 8.  

Spočítať ceny PZP

Zo známejších modelov nasledovali potom v roku 1969 Dacia 1300 (alebo Renault 12), ktorá sa na dlhé roky stala synonymom Dacie), v roku 1987 Dacia Liberta - obľúbený model taxikárov či Dacia Nova, ktorá sa stala základom pre ďalšie úspešnejšie modely. 

Modely Dacia boli vo všeobecnosti technicky zastarané a vďaka nízkym cenám sa im darilo len na domácom trhu. Všetko sa zmenilo až prevzatím automobilky spoločnosťou Renault v roku 1999. Ten spravil značku konkurencieschopnou. Najskôr zmodernizovali model Dacia Nova, ktorý dostal názov SupeRNova a vďaka novým modelom ako Logan či Duster sa jej začalo dariť aj na zahraničných trhoch.  

Vlastníte niektorý z modelov značky Dacia aj vy a zaujíma vás, kde hľadať najvýhodnejšie PZP pre autá Dacia? Najlepšie urobíte, ak si porovnáte ponuky viacerých poisťovní. Cena PZP totiž závisí od rôznych parametrov. Sú to najmä: 

  • značka a model vozidla - Dacia našťastie nie je Ferrari ani Mercedes, takže najvyššia cena poistného vás pri ňom určite nečaká; 
  • motorizácia vozidla - čím vyššia motorizácia, tým vyššia cena PZP; 
  • rok výroby - výška PZP kolíše v závislosti od veku vozidla; 
  • hmotnosť vozidla - cena poistného sa s vyššou hmotnosťou zvyšuje. 
 

Líšia sa spravidla aj poistné podmienky. Nemusíte samozrejme osobne navštevovať jednotlivé pobočky poisťovní. Pripravili sme pre vás totiž jednoduchý nástroj - online kalkulačku, ktorá vám v priebehu niekoľkých minút poskytne prehľad o ponuke všetkých poisťovní. 

Spočítať ceny PZP

Po výbere vhodného PZP si môžete pre vašu Daciu zvoliť aj havarijné poistenie a poistenie si môžete cez internet aj objednať.  

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 7