Porovnajte ponuku jednotlivých poisťovní
a vyberte si najvýhodnejšiu

Zimná a jarná lyžovačka patria jednoznačne k rizikovým športom. Mnoho lyžiarov si však myslím, že pokiaľ sú na Slovensku, tak nepotrebujú cestovné poistenie na lyže. Opak je však pravdou. Mnohí tak podceňujú riziká.


Nehôd na lyžiach je stále viac

Počty úrazov na slovenských zjazdovkách za posledné roky podľa štatistík poisťovní z roka na rok stúpajú. Nie je to pritom v náraste poštu lyžiarov, ale často skôr v rizikovom správaní niektorých z nich. Aj podľa štatistík úrazovosti Horskej záchrannej služby nehôd na lyžiach stále pribúda. Kým pred dvomi rokmi zaevidovali 1620 úrazov na lyžiach, o rok neskôr to bolo o takmer 300 viac a v uplynulej sezóne to bolo až 2035 nehôd.


„Počet úrazov na lyžiarskych svahoch každoročne stúpa. Najlepšou prevenciou je dodržiavanie pravidiel uvedených v Bielom kódexe a používanie zdravého rozumu. Najväčší deficit bezpečnosti je v rýchlej a bezohľadnej jazde lyžiarov. Už tradične sú v najväčšom počte zastúpené úrazy horných a dolných končatín, či už ide o zlomeniny alebo vykĺbenia. Pribúdajú však aj ťažké úrazy,“ povedal Jozef Richnavský z Horskej záchrannej služby.

Ako ďalej dodal, nosenie lyžiarskej prilby sa udomácňuje už aj na slovenských zjazdovkách, čo je veľmi pozitívny trend. Práve prilba môže vo veľa situáciách doslova zachrániť život. Či už ide o stret s iným lyžiarom, alebo pád na zľadovatený sneh, prilba je veľkou pomocou pri úraze.


Napriek domácej krajine sa pripoistite

Lyžovačka na Slovensku je rizikovým športom. A často sa lyžuje nielen na bežnej zjazdovke, ale napríklad aj v menej známo teréne. Preto poisťovne odporúčajú si aj keď idete na lyžovačku v rámci Slovenska, uzatvoriť poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby (HZS). Pri uzatváraní takéhoto poistenia dbajte hlavne na to, či obsahuje aj vyhľadávanie osoby v horskej oblasti, vyslobodzovanie osoby, prepravu zachraňovanej osoby.

Vhodné je uzatvoriť aj poistenie všeobecnej zodpovednosti za škodu, ktoré kryje škody, ktoré spôsobí poistený inej osobe na zdraví alebo života. Z tohto poistenia sú hradené aj náklady spojené so zastupovaním poisteného advokátom alebo s pribratím súdneho znalca.


Cestovné poistenie aj na lyžiarsku výstroj

Na lyžovačke by ste si mali chrániť nielen zdravie, ale aj lyžiarsku výstroj. Aj tu vám môže byť nápomocné poistenie. Dokonca sa na lyžiarsku výstroj vzťahujú dve poistenia. „Ak vám zmiznú lyže za niekoľko stoviek eur, určite vás to nepoteší, a okrem finančnej straty vám to môže pokaziť celú lyžovačku. Lyže v aute vám môže ochrániť poistenie batožiny v rámci cestovného alebo havarijného poistenia,“ doplnila Marcela Kukučková z poisťovne Union.