Cestovanie s očkovaním na COVID - 19

Cestovanie je pre mnohých veľkou záľubou. Posledný rok nás však utvrdil v tom, že istí si nemôžeme byť ničím. A tak aj z cestovania sa stala neistá a veľmi premenlivá záležitosť. Ak chcete cestovať, musíte dodržiavať pravidlá. Ešte pred cestou si určite zaobstarajte COVID pass, pretože bez neho nikam nepocestujete.

Covid-pass

Čo je to COVID pass?

COVID-19 pass alebo digitálny COVID preukaz EÚ je potvrdenie o výsledku PCR alebo antigénového testu, potvrdenie o tom, že ste absolvovali očkovanie alebo prekonali ochorenie COVID-19 v období nie viac ako pred 180 dňami. Ako sa mnohí mylne domnievajú, nejde teda len o jeden doklad (covid pass očkovanie), ale dohromady až o tri rôzne typy certifikátov.

COVID pass je platný v celej Európskej únii a tiež v ďalších krajinách, ako sú Nórsko, Lichtenštajnsko, Island, Švajčiarsko, San Marino a Vatikán. Získať ho môžete hneď niekoľkými spôsobmi:

 • cez stránku korona.gov.sk,
 • prostredníctvom štátnej aplikácie Green Pass,
 • prostredníctvom aplikácií zdravotných poisťovní.
 

COVID pass cez stránku korona.gov.sk

Na stránke korona.gov.sk vyberte formulár „Získať Digitálny COVID preukaz EÚ“. Následne budete presmerovaný na stránku Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Pre prihlásenie sa do portálu NCZI zadajte:

 • číslo mobilného telefónu,
 • COVID-19-PASS - 9-miestny údaj, ktorý nájdete v SMS alebo e-mailoch od NCZI,
 • rok narodenia.
 

Následne si môžete COVID pass stiahnuť alebo poslať na váš e-mail.

Green Pass – COVID pass Slovensko

Aplikácia Green Pass slúži na uloženie COVID preukazov. Výhodou je to, že ako preukazy, tak aj aplikácia, je akceptovaná v EÚ. Môžete teda cestovať iba s jednou aplikáciou v mobile. A keďže mobil väčšinou so sebou nosíme všade, nemusíte si lámať hlavu nad tým, aké dokumenty potrebujete. Všetko máte poruke.

Na to, aby sme mohli pohodlne cestovať, si teda v prvom rade stiahnite aplikáciu Green Pass podľa typu vášho operačného systému:

 

Vytvorte si päťmiestny číselný kód – aplikácia vás bude presne navigovať, ako by mal PIN kód vyzerať. Následne si naskenujete QR kód COVID passu. Môžete využiť aj tú možnosť, že ručne vypíšete jeho identifikačné číslo. Nakoniec zadáte vaše rodné číslo. Veľkým benefitom je aj to, že aplikácia vám vie slovenský COVID pass preložiť do anglického jazyka.

Aplikácia Green Pass je vytvorená tak, aby do nej mohol byť vložený len certifikát, ktorý spĺňa parametre digitálneho preukazu EÚ. Tieto kritériá spĺňa práve COVID pass. Iné preukazy do tejto aplikácie nie je možné nahrať. Práve z toho dôvodu je akceptovaná v celej Európskej únii. Znamená to, že do Green Passu nenahráte výsledok pozitívneho testu.

Aplikácie zdravotných poisťovní

COVID pass získate tiež prostredníctvom mobilných aplikácií slovenských zdravotných poisťovní. Stiahnite si aplikáciu zo stránky poisťovne podľa toho, do ktorej z nich patríte:

 

Ak preferujete preukaz v papierovej podobe, vo vašej zdravotnej poisťovni vám ho vystavia na počkanie.

Papierový COVID pass je istota

Ak teda plánujete opustiť Slovensko, veľa krajín bude COVID pass akceptovať. Či prostredníctvom neho potvrdzujete očkovanie, negatívny test alebo prekonanie COVID-19, použite aplikácie Green Pass je výbornou voľbou. Keďže však príprava na cestovanie v sebe obnáša vždy nejaké vybavovanie, odporúčame obetovať jeden papier a vytvoriť si i fyzickú verziu COVID passu. Týmto úkonom sa vyhnete potenciálne nepríjemným situáciám, ako sú vybitý telefón alebo zarytý „antismart“ kontrolór.

Cestovné
poistenie
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 8

Výhody portálu

 • Okamžitá platnosť poistenia
 • Aktuálne sadzby
 • Ponuky poisťovní
 • Možnosť online platby
 • Bez nutnosti podpisovať papierový návrh zmluvy
 • Akceptovanie návrhu zmluvy zaplatením