dálnice-Slovensko

Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

13. 12. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

Základná charakteristika diaľničnej známky

Diaľničná známka oprávňuje vodičov využívať spoplatnené úseky ciest, ktorú upravuje zákon č. 488/2013 Z. z. Ak by ste ich využili bez jej kúpy, vystavovali by ste sa riziku platenia vysokej pokuty. Potvrdzuje to aj Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR:

"V prípade, že vodič využije diaľnicu bez úhrady, dopúšťa sa priestupku, za ktorý zákon umožňuje uložiť pokutu od 100 do 500 eur, a v blokovom konaní od 50 do 200 eur."

Diaľničné známky na Slovensku

Na Slovensku sú diaľničné známky využívané už dlhé roky. Spočiatku sa lepili na čelné sklo, čím preukazovali, že vozidlo má právo pohybovať sa po spoplatnených trasách. Neskôr, konkrétne v roku 2016, prešli na elektronickú podobu.

Okrem Slovenska sa diaľničné známky využívajú aj v mnohých ďalších krajinách. Stretnúť sa s nimi môžete napríklad v Česku, Rakúsku a Maďarsku. Pred vycestovaním si ich preto nezabudnite zaobstarať, aby ste nemuseli platiť vysoké pokuty, ktoré môžu byť v zahraničí vyššie než na Slovensku.


Zaujímavosť

Hoci diaľničné známky sú veľmi obľúbené, nie sú využívané všade. Niektoré krajiny, ako napríklad Chorvátsko, preferujú systém mýta.

Typy diaľničných známok

Na Slovensku existujú rôzne typy diaľničných známok. Okrem klasickej jednoročnej známky si môžete zaobstarať aj známku s kratšou platnosťou. Tieto známky sú výhodné najmä vtedy, keď neplánujete pravidelne využívať diaľnice počas celého roka. Ich cena je nižšia.

Vo všeobecnosti sú k dispozícii štyri základné typy známok:


  • diaľničná známka s ročnou platnosťou, ktorá je platná od 1. januára príslušného kalendárneho roka, alebo odo dňa jej úhrady v príslušnom kalendárnom roku, až do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka,

  • diaľničná známka s 365-dňovou platnosťou, ktorá je platná 365 dní vrátane dňa určeného užívateľom na vymedzených úsekoch ciest,

  • diaľničná známka s 30-dňovou platnosťou, ktorá je platná 30 dní vrátane dňa určeného užívateľom na vymedzených úsekoch ciest,

  • diaľničná známka s 10-dňovou platnosťou, ktorá je platná 10 dní vrátane dňa určeného užívateľom na vymedzených úsekov ciest.


Ak ste si zakúpili diaľničnú známku s 30-dňovou alebo 10-dňovou platnosťou v decembri, platí vám aj v januári nasledujúceho roka.

Ako kúpiť diaľničnú známku?

Elektronická diaľničná známka sa kupuje buď cez mobilnú aplikáciu, samoobslužné automaty, vybrané obchodné miesta alebo cez portál eznamka.sk. Tento portál slúži aj na kontrolu platnosti a podanie žiadostí, podnetov alebo reklamácií.

Cez webovú stránku si môžete kúpiť elektronickú známku na jedno alebo viac vozidiel. Po výbere jednej z možností si viete ešte zvoliť, či chcete diaľničnú známku na motorové, alebo prípojné vozidlo.

V ďalšom kroku si vyberiete platnosť diaľničnej známky a vyplníte formulár s údajmi o vozidle. Po jeho odoslaní za známku zaplatíte a máte hotovo.

Cena diaľničnej známky v roku 2024

Ceny diaľničných známok sa naposledy zvýšili na začiatku roka 2023. Napríklad cena ročnej známky stúpla z pôvodných 50 eur na súčasných 60 eur. Mnohí vodiči sa preto pýtali, či kvôli inflácii dôjde k ďalšiemu zvýšeniu cien známok. Podľa ministerstva dopravy sa to však nestane. Vláda by totiž musela o zvýšení cien informovať ešte pred decembrom, keď sa začína predaj nových známok. K tomu však nedošlo, preto sa s ďalším zdražením už nepočíta.

V súvislosti s diaľničnými známkami by v nasledujúcich mesiacoch nemalo dôjsť k žiadnym výrazným novinkám ani zmenám. Výnimkou bude len pridanie nového jednodňového typu známky, ktorý by sa mal podľa dostupných informácií začať predávať v marci 2024.


Cenu diaľničných známok na Slovensku
Ak sa pýtate, ako zaplatiť diaľničnú známku, celý proces je rýchly a jednoduchý. Stačí si vybrať jednu z možností a následne ju uhradiť online cez platobnú bránu.

Potrebný typ a počet diaľničných známok

Jedna diaľničná známka nemusí v niektorých špecifických prípadoch stačiť. Všetko sa odvíja  od kategórie vozidla a od najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti vozidla, prípadne jazdnej súpravy.

  • Jedna diaľničná známka pre motorové vozidlo – je určená pre dvojstopové motorové vozidlo do 3,5 tony alebo pre dvojstopové motorové vozidlo kategórie M1 bez ohľadu na jeho najväčšiu technicky prípustnú celkovú hmotnosť. Tento typ diaľničnej známky je vhodný aj pre dvojstopovú jazdnú súpravu (tzn. vozidlo + prípojné vozidlo) do 3,5 tony.

  • Jedna diaľničná známka pre motorové vozidlo a jedna diaľničná známka pre prípojné vozidlo – je určená pre dvojstopovú jazdnú súpravu (tzn. vozidlo + prípojné vozidlo), ktorú tvorí motorové vozidlo kategórie M1 a N1 a prípojné vozidlo kategórie O1 a O2, pričom celková technicky prípustná hmotnosť je viac ako 3,5 tony.


V praxi to znamená, že ak plánujete využívať spoplatnené úseky ciest aj s prípojným vozidlom, ale celková jazdná súprava nepresiahne 3,5 tony, stačí vám len jedna klasická diaľničná známka.


Tip

Diaľničnú známku nakupujte len z overených zdrojov. Vyhnite sa rôznym neovereným a neznámym webovým stránkam. Tie by mohli zneužiť vaše platobné údaje alebo si stiahnuť peniaze za známku, ale žiadnu vám nedoručiť.

Ktoré úseky diaľnic a rýchlostných ciest sú na Slovensku spoplatnené?

Ak sa chystáte na cesty a nemáte zakúpenú diaľničnú známku, vopred si skontrolujte, či nebudete prechádzať cez spoplatnené úseky. Medzi úseky diaľnic a rýchlostných ciest, za ktoré sa musí platiť, patria:


D1

Bratislava, Vajnory - Lietavská Lúčka


185 km


D1

Dubná Skala - Turany


17 km


D1

Ivachnová - Bidovce


186 km

D2

Brodské (SK/CZ) - Bratislava, Lamač


55 km

D2

Bratislava, Pečňa - Čunovo (SK/HU)


15,8 km

D3

Hričovské Podhradie - Žilina, Brodno


13 km

D3

Čadca, Bukov - Skalité (SK/PL)


21 km

D4

Jarovce (SK/AT) - Bratislava, Jarovce


2 km

D4

Bratislava, Jarovce - Bratislava, Petržalka


2,2 km

D4

Bratislava, Petržalka - Bratislava, Juh


4,3 km

D4

Bratislava, Juh - Ivanka, Západ

15,1 km

D4

Ivanka, Západ - Bratislava, Vajnory


2,5 km

D4

Bratislava, Vajnory - Bratislava, Rača


1,6 km

R1

Trnava - Banská Bystrica, Kremnička


158 km

R1A

Nitra, Západ - Nitra, Kynek


2 km

R2

Lovčica, Trubín - Žiar nad Hronom


5 km

R2

Zvolen, Západ - Zvolen, Centrum


3 km

R2

Zvolen, Východ - Kriváň


18 km

R2

Mýtna - Lovinobaňa, Tomášovce


13,3 km

R4

Košice, Juh - Milhosť (SK/HU)


14 km

R4

Prešov, Západ - Prešov, Sever


4 km

R6

Púchov, Juh - Dolné Kočkovce


1 km

R7

Bratislava, Slovnaftská - Bratislava, Juh


6 km

R7

Bratislava, Juh - Holice


25,2 km


Výhodou je, že nie vždy si musíte diaľničnú známku kupovať. Niektoré poisťovne dávajú akcie na diaľničnú známku zdarma ako benefity k poisteniu automobilov. Môžete tak napríklad k PZP  alebo havarijnému poisteniu získať aj diaľničnú známku ako bonus. Takéto akcie nie sú neobvyklé.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Diaľničné poplatky v zahraničí - rok 2024

Plánujete cestu do zahraničia alebo pravidelne využívate diaľnice a spoplatnené úseky v iných krajinách? V takom prípade si nezabudnite pred prekročením hraníc zaobstarať diaľničnú známku. Jej ceny sú rôzne a líšia sa v závislosti od krajiny, do ktorej cestujete. 

Česká diaľničná známka

Vo väčšine prípadov sú diaľnice a rýchlostné cesty v Českej republike spoplatnené. Oslobodené sú len niektoré úseky v okolí väčších miest alebo nedokončené úseky. Cena diaľničnej známky závisí od jej platnosti:

Typ známkySúčasná cenaCena od 1. marca 2024

Ročná

1500 Kč

2300 Kč

Mesačná

440 Kč

430

10 - dňová

310 Kč

270 Kč

Denná

-

200 Kč

Diaľničná známka v Maďarsku

V Maďarsku sú známky len virtuálne, pričom sa líšia cenami. V roku 2024 stojí:

10 - dňová diaľničná známka

16,50 eur

mesačná diaľničná známka

27 eur

ročná diaľničná známka

147 eur

Diaľničná známka Slovinsko

V Slovinsku si môžete kúpiť diaľničné známky so štyrmi druhmi platnosti:

KategóriaTýždennáMesačnáPolročnáRočná

Kategória 1

8 eur

-

32 eur

58,70 eur

Kategória 2A

16 eur

32 eur

-

117,50 eur

Kategória 2B

32 eur

64,10 eur

-

235 eur

Rakúska diaľničná známka 

U našich susedov existujú štyri možnosti zaplatenia za diaľnice. Rakúsko ponúka dňovú, desaťdňovú, dvojmesačnú alebo ročnú diaľničnú známku. Zaplatiť je možné kartou alebo cez PayPal. Inovovaný nákupný systém digitálnych známok je teraz dostupný aj v češtine, čo by malo uľahčiť nákup diaľničných známok v tejto krajine.

Okrem elektronickej formy je možné zakúpiť rakúsku diaľničnú známku aj v klasickej forme nálepky. Ceny sa odvíjajú od doby platnosti nasledovne:

Platnosť Osobný automobilMotocykel

platnosť 1 deň

8,60 eur

-

platnosť 10 dní

11,50 eur

6 eur

platnosť 2 mesiace

28,90 eur

16 eur

platnosť 1 rok

96,40 eur

38,20 eur

Diaľničné známky v Nemecku

V Nemecku sa vodičom šoféruje najlacnejšie, keďže avizované spoplatnenie diaľnic ostalo len vo fáze plánov. Diaľnice sú preto zadarmo. Mýto nebolo spustené, ale je len otázkou času, kedy sa spoplatnenie uskutoční. Poplatok bude odstupňovaný nielen podľa dĺžky používania, ale aj podľa objemu motora. Známka by mala byť elektronická s možnosťou nákupu cez internet aj mobilné aplikácie.

Poplatky v Chorvátsku

Chorvátsku sa spoplatňuje systém diaľnic špecifickým spôsobom, a to podľa prejdených kilometrov. Od Záhrebu smerom na juh sú diaľničné poplatky odstupňované v závislosti od vzdialenosti cieľa. Platba sa vykonáva na mýtnych staniciach. Možnosti platby zahŕňajú eurá aj platobné karty. Platí sa pri odchode z diaľničného obchvatu. V praxi to znamená, že od severných hraníc až do Dubrovníka by mali byť poplatky maximálne do 50 eur.

Nezabudnite na poistenie

Niekedy nestačí si kúpiť diaľničnú známku, ale napríklad aj havarijné poistenie do zahraničia. Pretože k PZP dostávate automaticky zelenú kartu platnú v zahraničí, no pri havarijnej poistke si územnú platnosť volíte sami pri podpise zmluvy. Ak si kupujete diaľničnú známku do zahraničia, myslite aj na havarijné poistenie či cestovné poistenie


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

  • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
  • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
  • Za pár centov na deň


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

    Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.

  • preberanie kľúčov od auta
    30. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Dovoz auta zo zahraničia: Aké sú riziká?

    Pri kúpe ojazdeného auta je často lákavým variantom dovoz zo zahraničia, ktorý vás môže prilákať dobrým a širším výberom. Za zahraničnými inzerciami sa často skrýva premyslená pasca pre kupujúcich, ktorí nedávajú pozor. Medzi najčastejšie riziká patria zavádzajúce údaje o cene, stočené kilometre, horší technický stav a iné.

  • luxusné auto značky Ferrari
    29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

    Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.