policajjti dávajú pokutu

Za čo môžete dostať v zime pokutu?

14. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Pokutu za technický stav auta môžete dostať aj v lete, ale v zime je viac možností, kedy ste náchylní prísť do kontaktu s mužom zákona, ktorému sa nebude pozdávať vaše auto. Dnes si povieme viac o hlavných nástrahách.

Zlé ometenie auta

Je to jedna z častých pokút na cestách. Neodmetajte si preto od snehu len čelné sklo, ale aj strechu. Mnoho vodičov na to zabúda, pričom si neuvedomuje, že snehom zo strechy ohrozujú nielen ostatných účastníkov cestnej premávky, ale aj seba. Ak na to zabudnete, hrozí vám pokuta.

V zime si v aute zakúrite a priestor sa prehreje. Tým automaticky prichádza k natopeniu snehu na streche. Potom stačí, že prudšie zabrzdíte a máte ho zosunutý ako lavínu na čelnom skle. To isté platí aj vtedy, keď pridáte rýchlosť a kusy snehu a ľadu môžu dopadať na vodičove sklo za vami, čím môže dôjsť k dopravnej nehode.Ani si nemusíte byť toho vedomí a už prichádza na raz havarijné poistenie alebo plnenie z PZP  a problémy.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Nesprávne pneumatiky

Používanie nesprávnych pneumatík vás vystavuje nielen riziku platenia vysokej pokuty, ale aj rizikám vzniku kolízie či dopravných nehôd. Je preto dôležité držať sa povinností, ktoré vyplývajú zo zákona.

Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky z 3. novembra 2009, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ukladá povinnosť používať pneumatiky  v období od 15. novembra do 31. marca v prípade, že je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza.

Ustanovenie neplatí len:


  • pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd, 

  • pre terénne motorové vozidlo, 

  • pre motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu.

 

V praxi to znamená, že ak sa na vozovke v polovici novembra sneh nenachádza, môžete používať aj letné pneumatiky. Tu si však treba dávať pozor. Počasie je nevyspytateľné a nikdy neviete, či sa ráno nezobudíte do zasneženého dňa, prípadne, keď pôjdete domov z práce, či nebude náhodou mrznúť. Preto je dôležité sledovať počasie a predvídať situáciu.

Rada odborníka

Ak nemáte vymenené zimné pneumatiky a plánujete cestovať do zahraničia, vopred sa informujte o zákonoch, ktoré platia v daných krajinách. Napríklad v Česku trvá zimné obdobie od 1. novembra do 31. marca. V Taliansku trvá od 15. októbra do 15. apríla, pričom zimné pneumatiky sú povinné len v oblasti Val d'Aosta. Vo Švajčiarsku zas budete na niektorých cestách potrebovať aj reťaze a v Poľsku zákony povinnosť využívať zimné pneumatiky neukladajú.

Zlý technický stav pneumatík

Pred použitím zimných pneumatík nezabúdajte skontrolovať ani hĺbku dezénu. V prípade automobilov do 3,5 tony nesmie byť podľa zákona hĺbka menšia ako 4 mm, v prípade vozidiel nad 3,5 tony menšia ako 6 mm.

Zasnežená značka

Je to problém, ktorý si ani nemusíte uvedomiť a bude vás stáť nemalé peniaze. Zo zákona totiž vyplýva, že musíte jazdiť s automobilom, ktorý má štátne poznávacie značky jasne čitateľné. Ak sa rútite snehovou kalamitou, je dobré si z času na čas spraviť zastávku a okrem dotankovania benzínu do auta a kávy do žalúdka si omeťte aj tabuľky. V prípade ich zasneženia vás totiž možno neodfotí radar pri prekročení rýchlostí, ale zastaví vás hliadka a naparí vám mastnú pokutu.


Pozor na neplatnú STK a emisnú kontrolu

V zimnom období je veľmi dôležité, aby ste si strážili, či máte platnú STK a emisnú kontrolu, ktoré sa obvykle vykonávajú spoločne. Ak tento termín prešvihnete, po novom vás už nepotrebuje zastavovať ani hliadka, ani polícia. Ministerstvo dopravy vám automaticky vyrubí pokutu vo výške 165 eur, a to len za jednu kontrolu

Netesnosť výfukového systému

Objavuje sa najmä v zime, a to vďaka soli, ktorá dokáže prerezať útroby výfukového systému a spôsobovať netesnosť alebo prehrdzavenie. Takýto stav vozidla sa vyznačuje aj tým, že vzniká nadmerný hluk. Ak ho začujete, je vhodné si dať výfuk opraviť. V tomto prípade vám nehrozí len pokuta, ale výfukové plyny môžu unikať ako do kabíny, tak aj mimo, čím dochádza k vysokému znečisťovaniu prostredia. Auto s takýmto poškodením by navyše neprešlo ani stanicou technickej kontroly.

Prasnuté sklo

Opäť riziková záležitosť, pretože cez zimu sú vozovky plné štrku, ktorý odfrkuje aj na sklá vodičov. Poisťovne evidujú nárast prasklín na čelnom skle. To si môžete nechať preplatiť jedine z vinníkovho PZP v prípade, ak ho nájdete na škodu pripustí. Inak je nutné siahnuť do vrecka, alebo využiť havarijnú poistku. Výhodou môžu byť na zimu aj transparentné ochranné fólie na čelné sklo, ktoré môžu ochrániť auto pred nepríjemnou prasklinou.

Únik prevádzkových kvapalín

V zime, kedy teploty klesajú aj do mínusových hodnôt sa môže stať, že niektoré časti vozidla prasknú alebo sa inak poškodia. Z toho dôvodu môže dôjsť k úniku prevádzkových kvapalín, ktoré ohrozujú posádku a znečisťujú životné prostredie. 

Pred jazdou preto skontrolujte vozidlo a zistite, či z neho niečo nevyteká. Na túto skutočnosť by vás okrem vytekajúcej kvapaliny mala upozorniť aj kontrolka. Ak by sa tak stalo, problém čo najskôr vyriešte. Vyhnete sa tak zbytočným problémom.

Výška pokuty

Výška pokút sa odvíja od priestupku a toho, za čo všetko vám ju policajti udelia. Mnohokrát sa totižto stáva, že po zastavení vozidla sa robí väčšia prehliadka, počas ktorej môžu muži zákona nájsť množstvo ďalších chýb. Výsledná suma pokuty je tak vo výsledku oveľa vyššia.

Pre lepší prehľad o výške pokút sme pre vás pripravili vlastne spracovanú tabuľku.


PokutaVýška pokuty

Nesprávne pneumatiky


Vodič môže dostať pokutu vo výške od 30 do 50 eur. Okrem toho mu môžu policajti zakázať pokračovať v jazde, pričom náklady na odťah si musí vodič zaplatiť sám.

Zlý stav pneumatík


Vodič môže dostať pokutu do výšky 50 eur. Policajti mu okrem toho môžu vziať technický preukaz či zadržať tabuľky s evidenčným číslom.


Zasnežená značka


Vodič môže dostať pokutu do výšky 50 eur.


Neplatná STK a EK


Za každú kontrolu môže dostať vodič pokutu do 165 eur. Ak nemá ani jednu, pokuta sa môže vyšplhať až na 330 eur.


Netesnosť výfukového systému


Vodič môže dostať pokutu do výšky 50 eur.


Prasknuté sklo


Pri bežnej cestnej kontrole môže vodič dostať od polície pokutu do výšky 60 eur.


Buďte na zimu pripravení a nič neriskujte

Pokuty predstavujú jedno z mnohých rizík, s ktorými sa môže vodič stretnúť v prípade, že počas zimného obdobia neprezuje svoje vozidlo alebo nedá opraviť prasklinu v čelnom skle. Okrem nich sa vystavuje aj riziku vzniku kolízie alebo zapríčineniu dopravnej nehody. Pripravte sa na zimu a nič zbytočne neriskujte. Vymeňte pneumatiky, vybavte si všetky kontroly a nezabúdajte ani na výhodné PZP a havarijné poistenie, ktoré vás budú kryť v nepredvídateľných situáciách.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • biele auto na ceste bez EČV
    22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zrušenie PZP pri predaji vozidla

    Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

  • ruka na volante
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • Vodič šoféruje auto
    05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Tipy, ako si zľavniť PZP

    Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • pes v aute
    09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

    Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • Žena trhá papier - zmluvu
    19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

    Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.