ridicI

Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

5. 11. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

Ako môžete využívať firemné auto na súkromné účely?

Služobné auto na súkromné účely môžete využívať dvoma spôsobmi:

  • vozidlo si požičiate len vtedy, keď ho potrebujete na súkromné účely,

  • firemné auto máte pridelené stále a môžete ho využívať na služobné i súkromné účely.


Využívanie firemného auta na súkromné účely by ste mali mať so svojím zamestnávateľom dohodnuté písomne. Podmienky, za ktorých vám zamestnávateľ umožní používanie motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, môžu vychádzať z interného dokumentu zamestnávateľa alebo sú predmetom samostatnej zmluvy.

Bežne sa medzi zamestnávateľom a zamestnancom uzatvára zmluva o poskytnutí služobného vozidla, v ktorej sa uvedie:

  • typ vozidla,
  • evidenčné číslo vozidla (EČV),
  • číslo osvedčenia o evidencii vozidla,
  • druh pohonných látok,
  • povinná výbava vozidla,
  • vstupná cena vozidla,
  • dátum zaradenia vozidla,
  • povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca
  • finančné podmienky,
  • kto môže šoférovať firemné auto – číslo vodičského oprávnenie zamestnanca, ktorému sa vozidlo zveruje, príp. jeho rodinného príslušníka, ktorý môže auto tiež využívať.


Viete, že...

… využívanie služobného vozidla na súkromné účely sa považuje za nepeňažný príjem, z ktorého musíte platiť odvody a daň vypočítané z 1 % vstupnej ceny auta? Aj napriek týmto poplatkom sa však mať takéto vozidlo vyplatí – nekupujete vlastné auto a poistku i ďalšie poplatky (napríklad servis, údržba, výmena pneumatík) platí zamestnávateľ. Iné pravidlá platia, ak využívate súkromné auto na firemné účely.

Čo ak pri jazde spôsobíte škodu? Ako sa poistiť?

Ako všetci vieme, nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Dopravné nehody a havárie sa nevyhýbajú ani vodičom služobných áut. Práve na tieto účely je tu hneď niekoľko typov poistení:

#1 Povinné zmluvné poistenie

Každé motorové vozidlo musí mať uzavreté povinné zmluvné poistenie (PZP) – zákonné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Práve z tohto poistenia sa uhradia škody na majetku alebo zdraví, ktoré boli spôsobené služobným vozidlom tretím osobám. Povinnosť uzavrieť toto poistenie leží na pleciach vášho zamestnávateľa.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

#2 Havarijné poistenie

Každý zodpovedný zamestnávateľ, ktorý vám poskytne auto na služobné účely, by mal mať uzavreté aj dobrovoľné havarijné poistenie, ktoré chráni poisteného a vozidlo pred haváriou, krádežou, poškodením alebo zničením v dôsledku živelnej pohromy alebo vandalizmom. Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na samotnom vozidle a kryje tiež iné vážne riziká.

Ak zamestnávateľ uzatvoril havarijné poistenie, prípadné škody na vozidle bude poisťovňa hradiť práve z neho. Od vás však môže zamestnávateľ požadovať uhradenie spoluúčasti, ktorá je však v niektorých firmách za účelom získania lacnejšej poistky nastavená vysoko a často predstavuje až 20 % zo spôsobenej škody. A práve na to je tu ďalší typ poistenia.

#3 Poistenie zodpovednosti za škodu

Pre zamestnancov, ktorí jazdia služobným vozidlom, je mimoriadne vhodné uzavrieť poistenie zodpovednosti za škody spôsobené zamestnávateľovi. Toto poistenie vás chráni pred škodou, ktorú ako zamestnanec spôsobíte svojmu zamestnávateľovi priamo pri výkone povolania. Ide najmä o neúmyselné škody alebo škody na majetku, zdraví či živote z nedbanlivosti, za ktoré zodpovedáte ako zamestnanec na základe Zákonníka práce, Zákona o štátnej službe či Občianskeho zákonníka.

Ak totiž spôsobíte svojmu zamestnávateľovi škodu, napríklad haváriou služobného auta, podľa Zákonníka práce zamestnávateľ od vás môže požadovať náhradu až do výšky 4-násobku priemerného mesačného zárobku. A to už nie je maličkosť.

Ak však máte uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu, náhradu škody vyplatí zamestnávateľovi poisťovňa. Vy zaplatíte len spoluúčasť, ktorá sa pri tomto type poistenia pohybuje na úrovni 10 %. Poistenie pritom kryje škody, ktoré spôsobíte nielen na Slovensku, ale aj na služobnej ceste v zahraničí.

Viete, že...

…poisťovne v rámci poistenia zodpovednosti za škody vyplácajú najviac práve v súvislosti so škodami na služobných autách? Ak však rozbijete služobné auto na dovolenke, toto poistenie vám nepomôže.

Dovolenka služobným autom: Zbytočné riziko?

Ak ste teda škodu spôsobili počas využívania služobného vozidla na pracovné účely, spadá do všeobecnej zodpovednosti za škodu podľa Zákonníka práce. Inak sa však postupuje v prípade, ak škoda vznikla počas využívania vozidla na súkromné účely. V tomto prípade rieši zodpovednosť Občiansky zákonník. Ak sa preukáže vaša zodpovednosť, zamestnávateľ môže od vás vymáhať škodu v jej plnej výške. Ak škodu uhradí poisťovňa, zamestnávateľ od vás môže vymáhať spoluúčasť.



Ak teda chcete použiť služobné vozidlo na prepravu na dovolenku, myslite na to, že preberáte istú zodpovednosť za seba, ostatných spolujazdcov i za škody, ktoré na motorovom vozidle spôsobíte. Dôsledky dopravných nehôd môžu byť značné, preto buďte pripravený a chráňte sa pred možnými problémami. Vopred sa pripravte a zaistite si kvalitné poistenie. Prípadná dopravná nehoda v zahraničí alebo vznik inej neočakávanej udalosti vás predsa môžu vyjsť naozaj draho.

Bez PZP a havarijného poistenia do auta ani nesadajte. Ak má zamestnávateľ pre vozidlo uzatvorené havarijné poistenie, preverte si, či platí aj za hranicami. Niektoré poisťovne totiž ponúkajú toto poistenie len pre územie Slovenska a okolitých krajín.

Náš TIP

Vždy si so zamestnávateľom dohodnite presné podmienky využívania služobného vozidla na súkromné účely. Preverte si, či do súkromných účelov spadá aj cestovanie firemným autom na dovolenku a aké sú podmienky pre používanie auta v zahraničí. Preverte si aj konkrétne podmienky zodpovednosti za prípadnú škodu.


Ďalším vhodným poistným produktom pre tieto účely je cestovné poistenie. Vybavenie poistenia online trvá niekoľko minút. Získate v rámci neho asistenčné služby, ktoré vám pomôžu pri nehode alebo poruche vozidla, náhradnej preprave či preplatení ubytovania. Pokryje vám aj liečebné náklady, úraz, stratu batožiny, storno dovolenky či poistenie zodpovednosti za škody (toto sa však spravidla nevzťahuje na škody spôsobené v súvislosti s vedením motorového vozidla). Pred jeho uzavretím si však preverte rozsah poistenia a výšku krytia, aby vám v prípade vzniku poistnej udalosti dokázalo škody skutočne nahradiť.

Rada na záver

Dovolenka na služobnom aute je síce pohodlné, ale rizikové riešenie. Ak aj služobné auto má PZP a havarijnú poistku, vy máte cestovné poistenie a od zamestnávateľa súhlas, preberáte istú časť zodpovednosti. Za prevádzku motorového vozidla a aj škody je všeobecne objektívne zodpovedný prevádzkovateľ. Ak ale za volantom služobného vozidla sedíte vy, ste do istej miery spoluzodpovedný. Nielen za seba a posádku, ale aj za vozidlo a škody, ktoré ním spôsobíte.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • biele auto na ceste bez EČV
    22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zrušenie PZP pri predaji vozidla

    Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

  • ruka na volante
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?