Kľúče od nového auta

Kupovanie auta na splátky v roku 2022

12. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá bude pre vás najvýhodnejšia?

Úver alebo lízing?

Primárny  rozdiel je vo vlastníctve vozidla. Kým o úver na auto žiadajú väčšinou vodiči, ktorí sa chcú stať okamžitými a výlučnými vlastníkmi vozidla, autá na lízing si berú mladí podnikatelia alebo vodiči, ktorým neprekáža, že si na výlučné vlastníctvo budú musieť počkať. 

Obmedzené vlastníctvo kupovaného vozidla je len banalitou oproti tomu, o koľko peňazí vás pripraví nevhodne zvolené riešenie jeho kúpy.

Úver na auto

Na kúpu vozidla je ideálne požiadať banku o účelový spotrebný úver, respektíve úver na auto. Daný typ úveru neponúka každá jedna banka, preto môže ako istá forma náhrady slúžiť práve bezúčelový spotrebný úver, prípadne bezúčelová hypotéka. 

Základný rozdiel medzi nimi tkvie v úrokoch, pretože bežný spotrebný úver je o niečo drahší než účelový úver na auto. Rozdiely v úrokoch môžu byť aj do výšky 10 %.

Pri výbere úveru na auto sledujte, či je úrok fixovaný na celú dobu splatnosti úveru, prípadne či sa môže počas doby splácania meniť. Čo sa týka úveru, spájajú sa s ním viaceré poplatky, ktoré je potrebné zohľadniť vo finálnej sume auta. Týka sa to poplatku za poskytnutie úveru či poplatku za vedenie úverového účtu.

Ak si kupujete auto na úver,  daň z pridanej hodnoty je odpočítaná jednorázovo, a to okamžite pri vystavení faktúry od predajcu auta. 

Aké sú výhody a nevýhody úveru na auto?

V prípade, že si kúpite auto prostredníctvom úveru, budete jeho majiteľom ihneď bez akéhokoľvek čakania. Na rozdiel od lízingu ste pri úvere oslobodení od akontácie. Rovnako nemáte ani povinnosť uzatvoriť havarijné poistenie.

K nevýhode úveru na vozidlo patrí to, že banka vám ho nemusí poskytnúť. Kritériá bánk sú nekompromisné. V prípade, že ste v minulosti mali problémy so splatením akejkoľvek pôžičky, pripravte sa na komplikácie, ak budete žiadať o úver.

Auto na lízing

Ak sa vám stane, že banka vám odmietla poskytnúť úver, prípadne sa nechcete zadĺžiť, existuje možnosť lízingu. Auto kupuje lízingová spoločnosť a prenajme vám ho za odplatu. 

Skutočným majiteľom auta budete po:

  • splatení splátok, 

  • poplatkov a akontácie, ktorá pri lízingu predstavuje asi 30 – 40 % ceny auta.


V rámci lízingu sa platí aj spracovateľský poplatok za uzatvorenie zmluvy. Neskôr budete platiť aj poplatok za prevod vlastníctva vozidla. Veľkým mínusom lízingu je aj to, že prevod vlastníctva je administratívne aj časovo pomerne náročný

Ak kupujete auto na lízing a patríte k platiteľom dane z pridanej hodnoty, daň si uplatníte zo splatenej akontácie  a aj z každej splátky, ktorú zvyčajne budete platiť raz mesačne.

Aj financovanie vozidla cez lízing má plusy a mínusy 

Aj keď má lízing auta mnoho nevýhod, ku ktorým patrí povinnosť uzatvorenia  havarijného poisteniahavarijného poistenia, ktorá je vinkulovaná v prospech lízingovej spoločnosti, opravy auta alebo platenie autorizovanému servisu,  z finančného hľadiska ide o lacnejšiu alternatívu. 

Pri lízingových splátkach máte väčšinou započítané povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie. Plusom lízingu je, že lízingová spoločnosť hodnotí iba váš príjem, nie finančnú situáciu spoločne so záväzkami. Lízing auta je vo väčšine prípadov lepším variantom, najmä pre vodičov, ktorí menej zarábajú alebo pre tých, ktorým banka odmietla poskytnúť úver.

TIP

Platí, že najviac na úveroch a lízingoch preplatíte vo chvíli, ak je ich výška na rozdiel od kúpnej ceny auta vysoká. Banka alebo lízingovka v tomto prípade kalkuluje s vyšším koeficientom, čiže prirážkou.

Je lepší finančný či operatívny lízing?

Ak chcete financovať auto na lízing, môžete si vybrať 2 možnosti. Prvou je finančný a druhou operatívny lízing.

Finančný lízing

Využíva ho väčšina kupujúcich. Pri kúpe auta máte odkupné právo na vozidlo. Po ukončení lízingu bude prenajímateľ majiteľom vozidla. Do obdobia, kedy sa splatí lízing, je auto v majetku spoločnosti poskytujúcej lízing. Lízingové spoločnosti obvykle požadujú prvú splátku vo forme preddavku – akontácie.

Operatívny lízing

Operatívny lízing si môžete vybrať vtedy, ak vozidlo nechcete vlastniť. Je to forma prenájmu bez predkupného práva. Po skončení lízingu auto zostane majetkom prenajímateľa. Pri operatívnom lízingu sa o servis, údržbu a správu vozového parku stará prenajímateľ

Po vzájomnej dohode môže prenajímateľ zabezpečiť aj iné služby, ku ktorým patrí:

  • poistenie, 

  • diaľničné poplatky. 


Operatívny lízing sa uzatvára bez potreby akontačnej splátky, čiže preddavku.

Výška cien áut pôjde hore

Zdražovanie vozidiel bude pokračovať. V tomto prípade platí, že by ste nemali zbytočne čakať na kúpu auta a zrealizovať ju pred Vianocami alebo do konca roka 2021. Novoročné zľavy sa, žiaľ, nedajú očakávať, pretože pre zdražovanie sa očakáva ďalší rast cien v priebehu roka 2022.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • biele auto na ceste bez EČV
    22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zrušenie PZP pri predaji vozidla

    Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

  • ruka na volante
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?