Havarijné poistenie nie je liek na všetko. Na toto pozor

Ak by bolo havarijné poistenie jednotný produkt, tak by malo všade rovnakú cenu a bolo by jedno, v ktorej poisťovni si ho kúpite. To však neplatí. Poistky sa rôznia rozsahom, krytím, aj výhodami. Prirodzene aj cenou. Tak isto ich treba zvážiť aj v závislosti od toho, aké máte auto.

  Spočítať ceny

Jednotný základ

Hoci sa havarijné poistky líšia a nie všade je produkt rovnaký, sú isté základné štandardy, s ktorými pri výbere poistenia môžete počítať vždy. V prvom rade je to poistenie, ktoré kryje škody, ktoré spôsobíte sami sebe. Zároveň je KASKO určené na krytie nákladov ak ide o poškodenie vozidla pri havárii, vandalizmom, následkom pádu stromov, stožiarov, skál a podobne. Tak isto chráni auto aj pre takými živlovými udalosťami ako požiar, výbuch, blesk, krupobitie, víchrica, zosuv pôdy a podobne. Toto v princípe môžeme považovať za základ, ktorý dostanete všade. Ak vám stačí, je v princípe možné vybrať si aj ten najlacnejší model.

 

Kde všade budete krytí

Ak sme napísali, že vyššie spomenutí krytie má každé KASKO, je to pravda, no jeho pôsobnosť sa otesáva. Už v základom výbere si môžete zvoliť, či budete KASKO platné len na území Slovenska, alebo napríklad aj v Európe. Pozor, aj Čechy sú už brané ako zahraničie. A tu sa rôznia poisťovne, ktoré ponúkajú napríklad len susedné krajiny, celú Európu, alebo rôzne kombinácie. Toto je vhodné si vybrať podľa toho, či napríklad plánujete ísť s autom na dovolenku k moru, alebo ide o mestské auto len na nákupy a na vozenie detí na krúžky. Pretože v zahraničí sa KASKO a asistenčné služby zídu často ešte viac, ako vo vašom meste, kde sa o všetky veci postaráte prakticky aj sami s pomocou známych.

 

Sídliskové škody

Čoraz častejšími nehodami na autách sú škody spôsobené hlodavcami. A to nielen na dedinách, práve naopak, mnoho zverí sa už sťahuje aj na sídliská. Dnes sa pod kapotou vozidla môžu objaviť kuny, lasice či iné hlodavce a vedia spraviť s vozidlom dosť problémov. Podľa riaditeľa oddelenia motorových vozidiel UNIQA poisťovne Imricha Poláka môže takéto poškodenie kabeláže auto úplne znefunkčniť. „Mali sme v poisťovni prípad, keď následkom prehryznutia kábla hlodavcom zlyhala riadiaca jednotka automatickej prevodovky, auto sa nemohlo pohnúť a musela sa meniť celá kabeláž,“ hovorí I. Polák. Pritom nie všetky havarijné poistky túto „poistnú udalosť“ majú vo svojom krytí. Jej opodstatnenosť pritom rastie.

 

Sumy nie sú malé

Ak si myslíte, že ušetríte na poistení práve v oblasti, ktorá sa zdá najmenej pravdepodobná, teda poškodenia auta hlodavcom, tak treba povedať, že práve takéto na prvý pohľad nenápadné škody sú poriadne drahé. Poškodenie káblov, hadíc, obkladov alebo izolačných materiálov na vozidle spôsobených ohryzením alebo prehryznutím hlodavcami môže znamenať škody tisíce eur.

 

Výhody pre luxusné autá

Každý poisťovňa ponúka k  havarijnému poisteniu aj bonusové krytia. Fakt, že havarijné poistenie nie je liekom na každý problém svedčí aj rozsah rôznych pripoistení. Napríklad aj podľa stupňa výbavy automobilu. Pre niekoho so štandardnou výbavou plne stačí klasická havarijné poistka, no podľa skúseností poisťovní si vodiči často volia k štandardnému poisteniu napríklad aj poistenie pre nadštandardnú výbavu, finančnej straty, náhradného vozidla, úrazové poistenie, či trvalých následkov po havárii pripoistenie batožiny. Tak isto aj luxusný segment automobilov a doplnkov je často limitovaný. V takom prípade je vhodné voliť aj pripoistenie luxusnej výbavy.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2