Chyby, ktoré vás môžu pri ceste za hranice vyjsť poriadne draho

Cestovanie a spoznávanie iných krajín a kultúr je skvelou príležitosťou, ako si obohatiť život. Opatrnosti ale nikdy nie je nazvyš. Všetko ochutnať a zažiť nemusí byť ten najlepší spôsob dovolenkovania.

Spočítať
ceny

Drahý all inclusive

Ak sa chytáte predĺžiť si leto v krajine, kde ešte stále teploty atakujú tridsiatky, tak to zrejme bude niekde v All inclusive rezorte. Na tom nie je nič zlé. Práve naopak, mnoho Slovákov už pochopilo, aké je príjemné namiesto jesene prežiť skutočné leto a nielen to babie. No poisťovne čoraz viac upozorňujú na fakt, že čo sa týka alkoholu, Slováci sa ani v zahraniční nezaprú. Vyššie promile alkoholu v krvi však môže výrazne predražiť dovolenku a to aj v prípade, že pitie je v cene. „V prípade zachraňovacích akcií sú z plnenia vylúčené škody vzniknuté vplyvom alkoholu, vplyvom návykových látok alebo nadmerným užitím liekov bez lekárskeho predpisu. Zaznamenávame totiž prípady utopenia v mori v dôsledku požitia alkoholu,“ upozorňuje riaditeľka oddelenia komunikácie UNIQA poisťovne Silvia Vlasková. Pritom práve alkohol sa stáva veľkým rizikom. Dodáva „odvahu“ a pod jeho vplyvom sa deje omnoho viac úrazov, ako v triezvom stave.

Pozor na legálne drogy

Ak chcete poznávať cudzie krajiny aj z pohľadu „ľahkých“ drog alebo látok, ktoré sú napríklad v krajine dovolené, ale u nás sú považované za ilegálne, môžete mať problémy. A to nielen v prípade, že by ste si chceli doniesť nelegálny suvenír. „Evidujeme tiež viaceré úrazy následkom požitia omamných látok (napr. marihuana) v krajinách, kde je ich požitie povolené. Pozor! Aj napriek tomu sú udalosti vplyvom požitia omamných látok z poistenia vylúčené,“ dodáva S. Vlasková. V princípe je teda jedno, ako dobré máte poistenie, ak bude nutné lekárske ošetrenie a budete pod vplyvom omamnej látky, bude to platba v hotovosti a bez refundácie.

Adrenalín je fajn, ale ohláste ho dopredu

Ak patríte k milovníkom adrenalínu a túžite vyskúšať napríklad rôzne športy, preliezť zaujímavé skaly, alebo sa venovať športu profesionálne, je dobré to ohlásiť poisťovni pred odchodom. Na adrenalínové zážitky sa vzťahuje pripoistenie. Nie je vôbec drahé a v prípade takýchto aktivít sa oplatí obzvlášť chrániť. Platí totiž, že bežné cestovné postenie kryje len bežné správanie na dovolenke.

To znamená, že v štandardnom balíku sú kryté športy vykonávane pri mori počas dovolenky a zakúpené priamo na pláži, jazda na vodnom skútri, člnkovanie, vodný bicykel či vodné lyžovanie. V prípade, že sa chce niekto venovať na dovolenke rizikovým a adrenalínovým športom, tie zvyčajne treba pripoistiť. Rovnako je potrebné si pripoisťovať zvlášť športy vykonávané súťažne či v rámci tréningov, sústredení v zahraničí. Konkrétne informácie o športoch, ktoré nie sú kryté poistením sú uvedené v poistných podmienkach. Ide však napríklad o horolezectvo, skalolezectvo, skialpinizmus, diaľkové plávanie nad 10 km, parašutizmus, alpinistika, jaskyniarstvo, lietanie, paragliding či bungee-jumping a iné.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2