mladá žena v okne starého auta

Poistenie auta na dovolenku: Viete, ako na to?

19. 5. 2023
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Dovolenka autom je v našich končinách stále veľmi obľúbená. Niektorí cestovatelia dokonca inak ako autom do zahraničia ani nevyrazia. Patríte k nim aj vy? Potom určite nezabudnite svoje auto pred cestou poistiť.

Kam na dovolenku autom? 

Podľa prieskumu Travel and Payment Intentions Study 2022 patria medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov Chorvátsko, Česká republika a Taliansko. Pri ceste za oddychom do týchto krajín volia dovolenkári neraz dopravu vlastným autom. Vzhľadom na vzdialenosť do týchto krajín má práve cestovanie autom niekoľko nepopierateľných výhod – môžete sa zastaviť, kde potrebujete, cestovanie je pohodlné a stále relatívne cenovo dostupné. 

Cestovanie autom však so sebou zároveň prináša aj množstvo nástrah. Ako teda vyraziť na dovolenku autom naozaj bezpečne?

  • Pred cestou si skontrolujte technický stav vozidla.
  • Dôkladne si naplánujte trasu a overte aktuálny stav ciest.
  • Pri dlhých cestách si plánujte prestávky alebo striedanie s iným šoférom.
  • Skontrolujte si platnosť dokladov.
  • Nezabudnite na kvalitné poistenie do zahraničia.


Myslite na to, že aj keď je vaše vozidlo na cestu stopercentne pripravené, porucha alebo nehoda sa môže vyskytnúť vždy.


Viete, že...

…porucha vozidla sa nepovažuje za poistnú udalosť? Problém s pokazeným vozidlom však pomôžu vyriešiť asistenčné služby.

Poistenie na dovolenku autom: povinné poistenie auta

Povinné zmluvné poistenie auta (PZP) uzatvorené na Slovensku platí vo väčšine blízkych dovolenkových destinácií. Samozrejme, existujú aj výnimky. Pred cestou si preto preverte platnosť PZP v krajine, kam cestujete. Na Zelenej karte, ktorou sa preukazuje platnosť PZP, nájdete zoznam krajín, kde PZP platí. Aktuálne ju nemôžete použiť napríklad pri cestách do Ruska a Bieloruska. V krajine, kde PZP neplatí, budete potrebovať hraničné poistenie.



Pozrite si aj to, či máte len základné alebo aj rozšírené krytie. S balíkom poistenia totiž súvisí rozsah asistenčných služieb, ktoré v prípade núdze v zahraničí dostanete.

Asistenčné služby v rámci PZP

Dnes je totiž asistencia už automatickou súčasťou PZP. Avšak, v rámci PZP získate spravidla len základné asistenčné služby, ktoré pokrývajú základné problémy na cestách (telefonické tlmočenie, pomoc s vyhľadaním autoservisu alebo hotela pre náhradné ubytovanie). V rámci základnej asistencie niektoré poisťovne ponúkajú aj úhradu za odťah alebo opravu na mieste, ale na tieto úhrady sa spravidla vzťahujú pomerne nízke limity. Preto si overte, do akej výšky sumy môžete asistenciu využiť, aká je jej územná platnosť a na aké služby sa poistenie vzťahuje.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Pripoistenia k PZP pri cestách do zahraničia

Okrem rozšírenej asistenčnej služby si môžete k PZP vybrať aj ďalšie pripoistenia. Tie si môžete k PZP uzatvoriť aj bez nutnosti havarijnej poistky. Doplnkové poistenia platia aj za hranicami a medzi tie najužitočnejšie patria napríklad pripoistenie skiel, úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie proti stretu so zverou alebo proti živelným pohromám.

Dovolenka autom: Havarijné a cestovné poistenie

Okrem povinného zmluvného poistenia vozidla si pred cestou na dovolenku v cudzine zvážte aj možnosti havarijného a cestovného poistenia.

Havarijné poistenie pri cestách na dovolenku

Havarijné poistenie kryje škody spôsobené nehodou, živlami, vandalizmom či krádežou. Navyše sa s ním spája podstatne širší okruh asistenčných služieb a vyššie krytie, ako je to v prípade PZP.

Ak už máte uzatvorené havarijné poistenie, myslite na to, že má spravidla užšiu územnú platnosť ako PZP. Vždy si preto zistite, či vám havarijné poistenie platí aj za hranicami. Niektoré poisťovne totiž ponúkajú kasko len pre územie Slovenska, prípadne okolitých krajín. Za príplatok je možné rozšíriť jeho platnosť na územie celej Európy alebo niektoré ďalšie krajiny (napríklad Turecko).

V prípade, že havarijné poistenie ešte dohodnuté nemáte, pred dovolenkou si zistite možnosti krátkodobého havarijného poistenia. Poistíte si obdobie dovolenky, teda dobu, kedy čakáte vyššie riziko.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Cestovné poistenie auta do zahraničia

Ak pre cesty do zahraničia nemáte uzatvorené havarijné poistenie, vhodným riešením je aj cestovné poistenie. Aj v rámci neho získate asistenčné služby, ktoré vám pomôžu pri nehode alebo poruche vozidla, náhradnej preprave či preplatení ubytovania. Prinesie vám teda podobné výhody ako asistenčné služby poskytované v rámci povinného zmluvného alebo havarijného poistenia. 

Okrem toho vám balík cestovného poistenia pokryje aj liečebné náklady, úraz, stratu batožiny, storno dovolenky či poistenie zodpovednosti za škody. Cestovné poistenie má obmedzenú časovú platnosť a vzťahuje sa na určité krajiny alebo skupinu krajín. Pri uzatváraní si opäť všímajte nielen rozsah poistenia, ale aj výšku krytia. Lacné poistenie s nízkymi limitmi vám totiž v prípade vzniku poistnej udalosti nemusí vôbec pomôcť. 


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

  • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
  • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
  • Za pár centov na deň



Malá rada na záver: Poistenie auta na cesty je rozhodne spôsob, ako si užiť dovolenku bezpečnejšie. Vybavenie poistky trvá niekoľko minút a pri uzavretí online ju môžete pokojne nechať na poslednú chvíľu.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • biele auto na ceste bez EČV
    22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zrušenie PZP pri predaji vozidla

    Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

  • ruka na volante
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?