ruce-na-volantu-palubni-deska.

Ako riešiť škrabanec na aute?

Jedným z najväčších nepriateľov krásne vylešteného auta sú škrabance. Tie sa dokážu objaviť z ničoho nič na dverách, kufri alebo kapote. Napriek tomu, že ide o nepríjemnú situáciu, dá sa zvládnuť niekoľkými spôsobmi. Viete, ako na to?

Ako poškriabanie riešiť? 

Škrabanec nahnevá každého vodiča, nehľadiac na typ alebo vek auta.  Ide nielen o drahú záležitosť, ale aj o ďalšie vybavovanie a návštevu servisu. Dôvod vysokých cien je spravidla ten, že aj kvôli menšiemu škrabancu je často nutné prelakovať úplne celý diel

Presná cena za prelakovanie sa nedá uviesť. Všetko závisí od samotného servisu a taktiež veľkosti poškodenej plochy auta. Spravidla však zaplatíte niekoľko desiatok až stoviek eur. Vybavenie poistenia je preto to najlepšie, čo môžete urobiť. 

Oplatí sa opravovať škrabanec doma?

Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych výrobkov, ktoré sľubujú, že vám opravia poškodený lak. Problém je však v tom, že nie každý produkt je skutočne kvalitný, nehovoriac o tom, že mnohé spreje alebo laky môžu zakryť nejakú nedokonalosť v súčasnosti, no po krátkom čase sa táto nedokonalosť objaví znova a situácia bude ešte horšia.

Väčšina odborníkov preto odporúča, aby ste škrabance sami doma neopravovali a radšej sa zverili do rúk odborníkom v servise. Hoci vás to vyjde oveľa drahšie, no výsledok bude stopercentný  a budete mať istotu, že v budúcnosti jeden škrabanec nespôsobí koróziu celého dielu.

Poistenie proti vandalizmu 

Niektoré škrabance sú menšie a človek ich neuvidí, kým sa k autu nepriblíži a poriadne na ne nezaostrí pohľad. Takéto chybičky krásy často nechávame tak. Na aute ich nevidno, a preto nie je potrebné trápiť sa nimi. Na povrchu vozidla sa však môžu objaviť aj väčšie a hlbšie škrabance.  Tie vidno aj z niekoľkých metrov, a preto je potrebné opraviť ich

Oprava škrabancov však niečo stojí. Plnú sumu budete musieť zaplatiť sami, pretože v situáciách ako tieto sa vinníci hľadajú len veľmi ťažko. Ak sa chcete vyhnúť míňaniu peňazí na opravu, využite poistenie proti vandalizmu. Poskytuje ho veľké množstvo poisťovní a často je súčasťou havarijného poistenia. Poprípade si ho môžete zvoliť ako pripoistenie k nemu. 

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Škrabanec na aute – poistka

Poistenie proti vandalizmu, ktoré je často jedným z pripoistení k povinnému zmluvnému poisteniu, je síce dobrým riešením v boji proti škrabancom, ale ako sme už spomenuli, nie vždy dokáže pomôcť. Škrabanec na aute je totiž problémom, ktorý sa objavuje z nedbalosti, či už vašej, alebo iných vodičov. Hľadať preto vinníka, ktorý za to môže, je vo väčšine prípadov nemožné.

Dobrou správou však je, že existuje ešte jedna možnosť. Je ňou havarijné poistenie, ktoré je na rozdiel od PZP dobrovoľné. Znamená to, že je len na vás, či si ho uzatvoríte. Mnohým vodičom sa však oplatí, pretože kryje ich majetok a zdravie. V prípade dopravnej nehody by vám tak poisťovňa mala preplatiť časť alebo celú škodu. Všetko závisí od spoluúčasti.

Výška spoluúčasti sa odlišuje v závislosti od jednotlivých poisťovní. Vo všeobecnosti však platí, že spoluúčasť vyššia ako 10 či 15 % sa neoplatí.

Keďže havarijné poistenie sa orientuje na vás a váš majetok, zvyčajne  kryje aj menšie nedokonalosti, ako napríklad škrabance. Plusom je tiež to, že v takomto prípade nemusíte hľadať vinníka, ako je to v rámci PZP. Poisťovňa by vám mala opravu škrabanca preplatiť automaticky po zadaní žiadosti.

Rada odborníka

Spoluúčasť predstavuje určitú čiastku, ktorú musíte v prípade škodovej udalosti zaplatiť. Vo väčšine prípadov je vyjadrená percentom, no občas sa môžete stretnúť aj s presnou sumou.

Čo ďalšie kryje havarijné poistenie?

Škrabance sú síce nepríjemným problémom, no mnohí vodiči si nebudú uzatvárať havarijné poistenie len kvôli nim. Mnohí preto sledujú aj ďalšie oblasti, ktoré kasko kryje. Vo všeobecnosti vám toto poistenie pomôže pri týchto škodách:

  • škody spôsobené nehodou, bez ohľadu na to, či ide o čiastočnú, alebo totálnu škodu,
  • škody spôsobené živlami alebo ich pôsobením, napríklad silný vietor, povodeň a krupobitie,
  • kody spôsobené zničením vozidla v dôsledku vandalizmu alebo krádeže,
  • menšie škody, ku ktorým patrí napríklad poškodenie čelného skla, strata batožiny, poškodenie kolies a iné.



Pri uzatváraní havarijného poistenia je dôležité vedieť aj to, čo nekryje. Sú to udalosti a riziká, ako:

  • úmyselné poškodenia vozidla,
  • škody spôsobené použitím vozidla na páchanie trestnej činnosti,
  • kody spôsobené vojnovými udalosťami, teroristickými útokmi, štrajkami, vzburami alebo násilnými nepokojmi,
  • škody spôsobené nesprávnou obsluhou, údržbou alebo neschváleným používaním vozidla,
  • škody spôsobené prirodzeným opotrebovaním sa, chybnou konštrukciou, chybou materiálu alebo výrobnou chybou.

Koľko stojí havarijné poistenie a komu sa oplatí?

Oprava škrabanca či iné škody vás môžu vyjsť na stovky až tisíce eur. Je preto oveľa lepšie vybaviť si výhodné poistenie, ktoré vás bude kryť aj pred mnohými ďalšími rizikami. Cena poistenia sa odvíja od viacerých faktorov. Väčšina poisťovní zohľadňuje:

  • Hmotnosť vozidla – ťažké a veľké vozidlá urobia viac škôd ako tie menšie, preto za ne pri vybavovaní poistenia zaplatíte viac.


  • Výkon – platí tu to isté, čo pri hmotnosti. Výkonnejšie autá sú pre poisťovne nebezpečnejšie, preto sú poistky na ne drahšie.


  • Výrobcu a model vozidla – v niektorých prípadoch si priplatíte aj za model alebo značku vozidla, ktorá je vo všeobecnosti drahšia.


  • Rok výroby – cena poistenia sa zvyšuje prvých 10 rokov, následne zostáva rovnaká alebo klesá, pretože poisťovne neočakávajú, že by ste vozidlo využívali na dlhé cesty.


Havarijné poistenie sa oplatí najmä pre vodičov vozidiel s vekom do 5 až 6 rokov. Ak však vlastníte vozidlo vyššej triedy, spravíte dobre, keď ho poistíte aj v prípade, že bude staršie.

Čo robiť, keď ste na aute našli škrabanec?

Keď na aute zbadáte škrabanec, mali by ste ho začať riešiť čo najskôr. Vyhnete sa tým zbytočným komplikáciám, ktoré by vám mohli v budúcnosti spôsobiť problémy. Spôsob, akým budete situáciu riešiť, závisí od toho,  či máte vinníka, alebo nie.

Ak máte vinníka, ktorý škrabanec spôsobil, je dôležité, aby ste ho oslovili a následne sa s ním dohodli, ako budete pokračovať. Keď vinník spolupracuje, môžete si nechať škodu preplatiť prostredníctvom jeho PZP.

Ak vinníka nepoznáte, čo sa stáva častejšie, kontaktujte poisťovňu, u ktorej máte uzatvorené havarijné poistenie. Pracovníkovi na linke opíšte aktuálnu situáciu a zistite, ako postupovať správne. Väčšina poisťovní bude od vás vyžadovať fotodokumentáciu a zápis škodovej udalosti.

Rada odborníka

Ak si nie ste istí, či vaše poistenie kryje škrabanec, prípadne neviete, ako postupovať, kontaktujte svoju poisťovňu a informujte sa o možnostiach, ktoré máte.

Prečo je potrebné dať škrabance opraviť? 

Prvý dôvod, prečo dať škrabanec opraviť, je jasný. Každý majiteľ vozidla túži po jeho peknom výzore bez odrenín alebo škrabancov. To však nie je úplne všetko. Škrabance dokážu urobiť viac škody, ako si mnohí myslia. Často znižujú životnosť materiálov a podieľajú sa aj na vzniku korózie. 

Ak nechcete, aby sa vaše auto úplne zničilo a museli ste doň investovať tisícky eur, vyriešte škrabance hneď ako ich uvidíte.

Zatočte so škrabancami pomocou poistenia

Najlepším spôsobom, ako zvládnuť škrabance, je mať výhodné havarijné poistenie. Vďaka nemu vám poisťovňa môže preplatiť celú alebo aspoň časť nákladov na opravu. Porovnajte si jednotlivé možnosti a vyberte si tú najlepšiu pre seba a svoje vozidlo. Možností je neúrekom!

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • povinna-vybava-auta-rakusko
    22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v Rakúsku

    Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

  • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
    Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

    Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

  • ruka na volante
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • výstražný trojuholník
    03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

    Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

  • Peniaze a autíčko
    29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

    Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

  • havarované auto
    08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Koľko stojí GAP poistenie?

    Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

  • Vodič šoféruje auto
    05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Tipy, ako si zľavniť PZP

    Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

  • kúpa vozidla z druhej ruky
    30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri prepise vozidla?

    Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.