Ako bezpečne prepravovať psa v aute

Pes je miláčikom každej rodiny. Ak ho však chcete zobrať so sebou na dovolenku, nezabudnite ho pri prevoze dostatočne zabezpečiť. V opačnom prípade môže ublížiť sebe, ako aj ostatným členom posádky.


Pes je nebezpečný pasažier

Samotné prevážanie psa v aute je dosť rizikové. Mať zviera v uzatvorenom priestore môže znamenať, že aj chlpáč, ktorého do bodky poznáte spraví nečakanú reakciu, ktorá vás môže vyrušiť. Štekanie, skok, alebo pád psa môže vodiča odviesť od sledovania premávky, čo môže skončiť katastrofou. Prinajlepšom pokrčenými plechmi a plnením z havarijnej poistky. Preto je vhodné psa prevážať bezpečne, aby jeho reakcie neohrozovali pozornosť vodiča.


Spočítať
ceny

Nepripútaný pes môže zraniť okolie

Prudké brzdenie alebo nehoda majú za následok, že pasažieri v aute sa musia vyrovnať s prudkou zmenou rýchlosti. A to je pri psoch problém. Allianz Centrum pre technológie (AZT) v Mníchove crash testom zistilo, že počas nehody v rýchlosti 40 km za hodinu vyvinie 35-kilogramový nemecký ovčiak silu až 1400 kilogramov! To znamená, že jeho let zo zadného sedadla dopredu môže zraniť, aj zabiť cestujúcich na prednom sedadle.

„Náš crash test ukázal, že ak na zadnom sedadle veziete nezaisteného stredne veľkého psa, môže pri čelnom náraze aj pri pomerne nízkej rýchlosti dôjsť k úplnému zničeniu predných sedadiel,” hovorí Carsten Reinkemeyer, odborník na automobilové strojárstvo a dopravnú bezpečnosť z AZT. Ak na nich nikto nesedel, tak to môže byť len v plnení havarijnej poistky. No môže prísť k zraneniu člena posádky. Zlou správou rovnako je, že pri takýchto kolíziách, dochádza prakticky okamžite aj k smrti samotného psa.


Ako správne prepravovať psa?

Na to, aby ste si vychutnali dovolenku so psom a jeho prevoz bol bezpečný pre neho aj pre vás, je potrebné, aby sa psy, ktoré vážia viac ako 12 kilogramov prepravovali v špeciálnom postroji z nepružného materiálu, ktorý sa pripne k bezpečnostnému pásu.

Ak sú zvieratá ešte väčšie, tak je najvhodnejším riešením preprava v boxe alebo upravenej klietke, ktorá sa upevní v batožinovom priestore. To minimalizuje riziko pri samotnej nehode, ale sú vhodné aj po nej. Nakoľko pri prípadnej kolízii sa často stáva, že vydesené zvieratá nekontrolovateľne vybiehajú z áut a ohrozujú tak seba aj okolitú premávku.

Nezabudnite na pohodlie

Preprava psíka na dlhšie vzdialenosti môže byť pre zviera stresujúca. Preto je vhodné dbať nielen na to, aby sa pes cítil pohodlne, ale aj na pravidelné prestávky, ktoré využije k vyvenčeniu. Tak isto potrebuje pes počas jazdy jedlo a dostatok vody, pretože suchý a teplý vzduch mu neprospieva. Je vhodné zastaviť počas jazdy na odpočívadlách, kde má dostatok priestoru na vyvenčenie a dáte mu aj dostatok času na vybehanie. Ideálne ak je možnosť zastaviť na mieste, kde nebude stresovaný neustálym blízkym prejazdom automobilov a hlukom napríklad z diaľnice.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2