pes v aute

Ako bezpečne prepravovať psa v aute?

29. 3. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Prevoz psa v aute nie je tak jednoduchý, ako vyzerá. Zviera je nevyspytateľné. Nikdy neviete, čo ho môže vyľakať alebo vyrušiť. Na prepravu by ste sa mali vždy dobre pripraviť. Nezabudnite ani na naštudovanie základných informácií, ktoré sa s touto témou spájajú. Ako teda správne cestovať so psom?

Buďte pripravení na všetko

Vždy myslite na to, že pes je len zviera. Aj napriek tomu, že je vycvičený, sa môže zachovať rôzne. Toto pravidlo platí pre úplne všetkých, nehľadiac na to, koľkokrát ste svojho domáceho miláčika prevážali.

Samozrejme, pes zvyknutý na auto bude s veľkou pravdepodobnosťou poslušný. Nemusíte od neho čakať skákanie, štekanie či iné vyrušovanie. Externé faktory mimo auta ho však vyrušiť môžu. Pravidelne ho v spätnom zrkadle kontrolujte a prihovárajte sa mu.

Pri psovi, ktorý na auto zvyknutý nie je, si musíte dať väčší pozor. Najprv ho na jazdu a celkovo priestor vo vozidle naučte. Nechoďte s ním na príliš veľké vzdialenosti.

Zákon o preprave psa v aute

Ak premýšľate nad tým, ako voziť psa v aute, nezabúdajte na zákon o cestnej premávke.

Podľa § 51 ods. 3 platí: “Pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.

V prípade, že zákon porušíte, vystavujete sa riziku pokuty. Tá vás môže vyjsť na 60 - 100 €. Vyhnite sa zbytočnému plateniu a prevážajte psa správne.

Pes v aute

Ako prepravovať psa v aute?

Existuje niekoľko možností, ako cestovať so psom v aute. Tou prvou je prepravná klietka. Vhodná je pre všetky plemená. Dopredu však myslite na to, že zviera musí byť na ňu zvyknuté. Mohlo by vás inak počas celej cesty vyrušovať.

Druhou možnosťou sú špeciálne autopásy. Určené sú pre psov od približne 2 do 45 kg. To znamená, pre menšie a stredne veľké plemená. Inštalujú sa na zadné sedadlá a sú príjemné. Psa netlačia, vďaka čomu bude po celý čas v pokoji.

Autopásy nie sú vhodné pre väčšie typy psov. Na zadných sedadlách by sa nemali vôbec prepravovať. Ich miesto je v kufri, najlepšie v klietke.

Okrem spomenutých možností existujú mäkké postroje umožňujúce pripnutie k bezpečnostnému pásu. Sú praktické a jednoduché na použitie.

Pre mnohých sú skvelou voľbou autosiete. Zvyšujú bezpečnosť zvierat aj ostatných cestujúcich. V kufri dokážu udržať prepravovanú batožinu alebo iné veci.

Pri preprave zvierat nezabúdajte ešte na jednu významnú vec, ktorou sú deky a poťahy. Ochráňte interiér svojho vozidla finančne nenáročným riešením.

Pes musí mať pohodlie

Keď je pes naučený na dlhšie vzdialenosti, pokojne ho so sebou zoberte na dovolenku alebo výlet. Pred samotnou cestou mu pripravte príjemné a pohodlné miesto. Do klietky dajte pelech. Prípadne zoberte jeho obľúbenú hračku.

Zvieratá sa od ľudí odlišujú v tom, že sú zvyknuté na častejšie vykonávanie potrieb. Robte preto pravidelné zastávky. Dôležité je tiež jedlo a voda.

Ak s vami ide ešte niekto, posaďte ho dozadu k psovi. Cesta preň bude menej stresujúca. Na ochladenie využívajte radšej klimatizáciu. Ruch z cesty by ho mohol vystrašiť.

Preprava psa v aute v zahraničí

Každá krajina má svoje vlastné zákony. Zopár ich je rovnakých, ako tie naše, no väčšina je iná. Pred cestou by ste si ich mali naštudovať. Ak so sebou beriete psa, nezabúdajte ani na tento detail.

Pri cestovaní do krajín Európskej únie všeobecne platí, že zviera musí mať:

  • mikročip,

  • očkovanie proti besnote,

  • sérologické vyšetrenie na besnotu,

  • Medzinárodný očkovací preukaz s platným očkovaním. 

Doplnkovou možnosťou je poistenie veterinárnej starostlivosti a poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú psom. Oba typy poistenia sa vám v zahraničí môžu zísť.

Zhrnutie

Prevoz psa v aute si mnohí predstavujú príliš jednoducho. Netreba však zabúdať, že váš domáci miláčik je stále zviera. Je úplne jedno, či výcvik má alebo nemá. Vozidlo je preň stresujúcim prostredím a nikdy neviete, ako sa zachová. Práve preto myslite na vysokú bezpečnosť, pohodlnosť a hlavne zákon. Vyhnete sa tak zbytočnému plateniu pokuty.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pneu4
    27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • biele auto na ceste bez EČV
    22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zrušenie PZP pri predaji vozidla

    Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

  • ruka na volante
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.