Povinná výbava pre motocykle

11. jún

Nezáleží na tom, či je to malá motorka, veľká, skúter, alebo Babeta. Povinná výbava je vždy stanovená pre všetky motocykle, jej zloženie sa však vzhľadom na veľkosť a kubatúr líši. Vždy je však dôležité mať na motorke doklady, prilbu a platné povinné zmluvné poistenie.

Čítať celé...


Ako sa vyznať v technickom preukaze vozidla

7. jún

Technický preukaz by sa dal nazvať základným dokumentom k vášmu automobilu. Páve v ňom nájdete dôležité údaje, ktoré budete potrebovať, ak si idete uzatvoriť havarijné poistenie, alebo aj povinné zmluvné poistenie (PZP). Mnohí vodiči sa však v technickom preukaze úplne nevyznajú a často ani nevedia, aký by mali mať pri sebe a ktorý nosiť so sebou bežne nemajú.

Čítať celé...


Ako rýchlo si viete vybaviť cestovný pas?

4. jún

Cestovný pas patrí stále k najdôležitejším cestovným dokladom. V krajinách Európskej únie ho nebudete potrebovať vždy, ale určite nebude na škodu. Deti pritom budú potrebovať pas aj v rámci EÚ. Ako teda postupovať, ak chcete získať pas a v akom predstihu sa oň uchádzať? Cena za vybavenie totiž závisí aj od toho, ako neskoro si spomeniete na to, že váš pas už stratil platnosť.

Čítať celé...


Povinná STK pre motocykel

30. máj

Nielen majitelia automobilov, ale aj motocyklov majú povinnosť absolvovať STK. Takže ak máte napríklad automobil a k tomu motorku, hoci aj malú, čaká vás nie jedna SKT, ale rovno viacero. Dá sa povedať, že všetko, čo má svoju poznávaciu značku sa musí hlásiť na stanici technickej kontroly.

Čítať celé...


Povinná STK pre automobil

21. máj

Vlastniť auto nie je len prestíž a radosť, ale aj značná dávka povinností a zákonných nariadení, ktoré musí majiteľ vozidla naplniť. A nie je to len platný vodičský preukaz. Ak chcete auto používať na cestách, jedna z absolútne základných nutností je absolvovať povinnú STK. Nie je však povinná pre každé vozidlo hneď od začiatku.

Čítať celé...


Ako postupovať pri prepise vozidla

15. máj

Pri prepise vozidla je možné postupovať dvoma spôsobmi. Prepis je sám osebe úkon, pri ktorom dochádza k zmene majiteľa už jazdeného vozidla. V tomto prípade sa rozlišuje, či k prepisu auta dochádza v rámci jedného okresu a teda ostávajú štátne poznávacie značky, alebo sa vozidlo prepisuje na majiteľa mimo okresu.

Čítať celé...


Ako sa pripraviť na STK

13. máj

Stanici technickej kontroly alebo dobre známej STK sa žiadny motorista, teda lepšie povedané vlastník vozidla, či motocykla nevyhne. Je to povinná jazda, ktorou sa určí, či je vaše vozidlo vôbec schopné vyraziť na cesty. No sa samozrejme na takýto úkon sa treba dobre pripraviť. Ako to urobiť ešte pred tým, ako vyrazíte na STK?

Čítať celé...


Ako zabezpečiť auto pred krádežou

10. máj

Auto nie je len veľká investícia, ale pre každého majiteľa aj srdcová záležitosť. Preto pri krádeži auta nejde len o stratu súkromia, či krádež finančnej hodnoty, ale zlodeji siahnu aj na vaše potešenie. Preto je vhodné si vozidlo zabezpečiť omnoho precíznejšie, ako len vstavaným imobilizérom, ktorý už má väčšina automobilov v základnej výbave.

Čítať celé...


Ako nasadiť v zime reťaze

7. máj

Bez ohľadu na to, či máte zimné pneumatiky, nie všade sa s nimi dostanete a budú stačiť. Niekedy je nutné vyštverať sa do hôr a kopcov napríklad pomocou zimných reťazí. Ak milujete hory, lyžovačky a mierite aj na zahraničné svahy, kvalitné reťaze majte vždy pribalené v batožinovom priestore.

Čítať celé...


Dá sa uložiť registračná značka do depozitu?

30. apríl

Mnoho vodičov o tejto možnosti nevie, ale ak svoje auto nebudete dlhodobejšie využívať, či už napríklad z dôvodu nejakej dlhej zahraničnej cesty, stáže alebo pobytu, môžete ho dočasne vyradiť z evidencie, dať ho prakticky do depozitu.

Čítať celé...