Preplatenie škody zo zákonnej poistky: Aké sú pravidlá?

30. október

Mnohým poistným udalostiam, ako napríklad dopravné nehody, sa dá len ťažko vyhnúť. Platí to aj vtedy, keď si vodič dáva pozor a rešpektuje zákony cestnej premávky. Dobrou správou však je, že škody, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých desiatok tisíc eur, nemusíte platiť zo svojho. O všetko sa dokáže postarať poisťovňa. Aké pravidlá sa spájajú s preplácaním škôd a kedy ich budete musieť zaplatiť sami?

Čítať celé...


Poistenie do zahraničia

27. október

Či už sa chystáte na dovolenku pri mori alebo cestovať po exotických krajinách s batohom na chrbte, nemali by ste zabúdať na cestovné poistenie do zahraničia. Veď ako sa hovorí, nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch.

Čítať celé...


Všetko, čo ste potrebujete vedieť o diaľničnej známke

25. október

Poplatky za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest platíme dnes na Slovensku prostredníctvom elektronickej diaľničnej známky. Poplatok, ktorý za ňu zaplatíme, sa vzťahuje na určité časové obdobie bez ohľadu na to, koľko jázd alebo kilometrov sme reálne uskutočnili. Aká je však cena diaľničnej známky? A akú dlhú má platnosť? Prečítajte si výber najdôležitejších informácií o diaľničných známkach v roku 2022.

Čítať celé...


Čo všetko kryje havarijné poistenie?

22. október

Pri hľadaní výhodného poistenia na auto zistíte, že okrem povinného zmluvného poistenia si môžete uzatvoriť aj poistenie havarijné. Havarijné poistenie, často označované ako kasko, nie je zo zákona povinné. Vodičom však prináša množstvo výhod, vďaka čomu je dobré porozmýšľať nad ním. Čo všetko kryje a prečo by vám nemalo chýbať?

Čítať celé...


Prepis auta po zosnulom: Čo k tomu budete potrebovať?

18. október

Zdedili ste vozidlo po rodinnom príslušníkovi alebo inej blízkej osobe? V tom prípade ho budete musieť prepísať na seba alebo inú osobu, ak sa ho rozhodnete predávať. Ako v takýchto situáciách postupovať? Proces sa odlišuje v závislosti od toho, či osoba, na ktorú sa auto bude prepisovať žije v rovnakom okrese ako zosnulý, alebo v inom. Pripravili sme pre vás prehľadný návod, ktorý vám celý prepis zjednoduší.

Čítať celé...


Dvojica zelená a biela karta sú už minulosťou. Spomínate si?

12. október

Nie tak dávno sme si do dokladov od auta balili dve karty - zelenú i bielu. Aký bol ich význam a ako je to s týmito kartami dnes? Čítajte ďalej, prezradíme vám to v nasledujúcich riadkoch.

Čítať celé...


Cestovné poistenie pre deti. Kedy ho (ne)potrebujete?

5. október

Pri cestách do zahraničia je cestovné poistenie pre deti priam nevyhnutnosťou. Okrem toho však existujú aj situácie, pri ktorých deti cestovné poistenie nepotrebujú. Viete, ktoré to sú?

Čítať celé...


Ako ukončiť nevýhodné PZP a vybrať si nové?

27. september

Zistili ste, že vám súčasné povinné zmluvné poistenie nevyhovuje a chceli by ste ho zmeniť? Dobrou správou je, že vypovedanie zmluvy a uzatvorenie novej nie je vôbec komplikované. Ešte predtým, ako si však zvolíte nové poistenie, musíte si ponuky jednotlivých poisťovní porovnať, aby ste si vybrali správne. Ako ukončiť nevýhodné PZP a uzatvoriť novú zmluvu? Máme pre vás odpovede.

Čítať celé...


Poistenie storno poplatkov. Čo to je a kedy je potrebné?

22. september

Predstavte si situáciu, že máte zaplatenú dovolenku alebo iný pobyt, ale vycestovať z nejakého dôvodu nemôžete. Zrušenie zájazdu či letenky vás však môže vyjsť draho. Avšak len za predpokladu, že nemáte poistenie storno poplatkov. Čo poistenie storna znamená a ako vám môže pomôcť?

Čítať celé...


Omeškali ste s platbou poistného? Toto vám hrozí

17. september

Omeškanie pri platbe poistného nie je to najhoršie, čo sa vám v živote môže stať. Platí to najmä v dvoch prípadoch. Ak stihnete zaplatiť dodatočne a zároveň sa vám počas doby, keď nemáte zaplatené poistenie, nič nestane.

Čítať celé...


Pripravte na vyššie pokuty za rýchlosť a telefonovanie

12. september

V auguste 2022 vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke. Okrem iných zmien prináša vodičom aj vyššie pokuty za rýchlosť a telefonovanie za volantom. O aké sprísnenie sankcií teda ide?

Čítať celé...


Povinné zmluvné poistenie motocykla

9. september

Rovnako ako majitelia automobilov, aj majitelia motoriek potrebujú povinné zmluvné poistenie. Na rozdiel od majiteľov štvorkolesových dopravných prostriedkov majú motorkári pri PZP často výhodu nižšej ceny. Navyše poisťovne začali už aj pri motorkách ponúkať možnosť pripoistiť si niektoré riziká k PZP. Pozrite si, ako na PZP motocykla rýchlo a výhodne.

Čítať celé...


Ako postupovať pri poistnej udalosti? Návod krok po kroku

5. september

Poistné udalosti, ako napríklad dopravné nehody, sú nepríjemnou zhodou okolností, ktoré neobchádzajú nikoho. Nikdy neviete, kedy sa môžete dostať do kolízie buď z vlastnej nepozornosti, alebo z dôvodu nepozornosti druhého vodiča. Dobrou správou však je, že keď máte poistenie, škody na svojom majetku či majetku druhej osoby nemusíte platiť zo svojho. Ako postupovať v prípade poistnej udalosti a na čo nezabudnúť?

Čítať celé...


Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2022

27. august

Podľa posledných odhadov sa na Slovensku očakáva rok zdražovania PZP. Dôvodov je hneď niekoľko. V nasledujúcich riadkoch odhalíme príčiny zvyšovania cien a poradíme vám tiež možnosti, ako na PZP ušetriť.

Čítať celé...


Ako sa vyznať v technickom preukaze vozidla

22. august

Technický preukaz by sa dal nazvať základným dokumentom k vášmu automobilu. Nájdete v ňom dôležité údaje, ktoré budete potrebovať, ak si idete uzatvoriť havarijné alebo povinné zmluvné poistenie. Mnohí vodiči sa však v technickom preukaze úplne nevyznajú. Často ani nevedia, aký by mali mať pri sebe a ktorý so sebou nosiť nemusia.

Čítať celé...


Neplatná STK? Pokuta vás môže stáť stovky eur

19. august

Kúpiť auto nie je len tak. S jeho prevádzkou súvisí rad povinností, ktorých cieľom je zaistiť bezpečie na cestách. Z tohto dôvodu musí mať každé vozidlo okrem povinného zmluvného poistenia aj platnú technickú kontrolu STK, ktorá je dôkazom, že technický stav vozidla je v poriadku.

Čítať celé...


Ktoré doklady v aute musíte mať?

15. august

Pri šoférovaní po slovenských cestách sa ako vodič musíte pri kontrole preukázať hneď niekoľkými dokladmi. Viete, ktoré dokumenty musíte predložiť polícii pri cestnej kontrole? Pripravili sme pre vás zoznam nevyhnutných dokumentov pre jazdu v aute.

Čítať celé...


Poisťovne vyraďujú Rusko a Bielorusko z platnosti PZP: Čo to znamená?

11. august

Zelená karta, ktorá garantuje, že motoristom poisťovňa preplatí aj škody v zahraničí, po novom už neplatí v Rusku a ani v Bielorusku. PZP teda na ich území stráca platnosť. Čo to pre vás znamená? Aké poistenie je potrebné uzavrieť pri ceste do týchto krajín?

Čítať celé...


Na čo nezabudnúť pri predaji auta?

8. august

Predaj auta je právny úkon, pri ktorom je nutné splniť niekoľko náležitostí. Nielen preto, aby prebehol v poriadku. Správny postup predaja je nutný aj na to, aby novému majiteľovi zapísali auto na polícii a vy ste si napríklad mohli nárokovať vrátenie nevyčerpanej časti poistného z povinného zmluvného poistenia.

Čítať celé...


Za túru vo Vysokých Tatrách si zaplatíme

2. august

Ročne Tatry navštívia neuveriteľné 4 milióny turistov. To, prirodzene, vyžaduje aj údržbu a obnovu turistickej infraštruktúry. Finančné prostriedky na tento účel chce Správa TANAP získavať aj zo vstupného, ktoré by malo byť zavedené vo Vysokých Tatrách ešte v priebehu tohto leta. Viete, koľko si za túru v našich veľhorách zaplatíme?

Čítať celé...